Cevabını aşağıda bulamadığınız sorularınızı 30 Nisan’a kadar daskbinatasarimi@sys.dask.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz. Sorunuza ve cevabına birkaç gün içinde bu sayfada yer verilecektir.
 • Kat planlarında 1 kata kaç tane ofis geleceğini ve ofislerin iç mekan tasarımlarını yapacak mıyız yoksa planda sadece kolon ve kiriş gösterimlerini mi yapacağız? (Munzur Üniversitesi)

  Bu süreçte mimari bir tasarım beklentimiz yoktur, taşıyıcı sistem yeterli olacaktır.

 • Binanın oturma alanını 400 mm*400 mm vermişsiniz. bunu autocad de kaç ölçekle çizeceğiz?

  Autocad çizim ölçeğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

 • Yarışmanıza katılmak istiyorum iç mimarlık öğrencilerini kabul ediyor musunuz?(Adıyaman Üniversitesi)

  İç mimarlık bölümünü Mimarlık Fakültesi kapsamında değerlendiremediğimiz için maalesef başvurunuzu kabul edemiyoruz.

 • Teknik şartnamede göçme kriterlerinden biri için "Ahşap taban plakasına oturan kolon ve perde elemanlarının %50’sinden fazlasının bağlantı yerlerinden ayrılması" denilmiş. Buradaki bağlantı yerinden kastedilen taban plakasına olan bağlantı yeri mi? (İÜ)

  Sadece taban plakası ile bağlantı yerlerinden ayrılması değil, kesme benzeri bir hasar durumu da benzer şekilde değerlendirilecektir.

 • Çatı ivmesini ölçmek üzere kullanacağız ivme sensörünün ağırlığını yaklaşık olarak öğrenebilir miyiz? (İÜ)

  Yaklaşık olarak İvme ölçer sensörü (50 gr) + L sensör bağlantı levhası (100 gr)=150 gr’dır.

 • Merhabalar. Ön eleme için verdiğimiz rapordaki eleman ölçülerinde yüzde yirmi değişiklik hakkımız olduğu yazıyor. 35*35 cm verdiğimiz taban ölçülerini de bu oranda büyütme hakkımız var mı? (NKÜ)

  40cmx40cm’yi geçmemek üzere taban ölçülerini büyütme hakkınız vardır.

 • Projemizin ön başvuru taslağında belirttiğimiz gibi çekirdeğimiz 4 L perdeden oluşmaktadır. Çekirdeğimizin kullanılabilir kat alanından sayılabilmesi için perdeler arasındaki açıklığın 25 mm olması mı lazım yoksa yine teknik şartnamede belirttiğiniz gibi "Sabit yük bağlantılarının geçeceği bölgelerde en az 13 mm; en fazla 16 mm genişlik bırakılmalıdır." ibaresine göre mi tasarımı yapmamız lazım? Bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz. (Uludağ üniversitesi Grup 2)

  Teknik Şartname’de belirtilen orta aks bölgesi boyutları gerek yüklemenin yapılması gerek bağlantı açısından gerekli boyuttur. Yük bağlantı çubuklarının geçeceği orta aks bölgeleri için 13 ve 16 mm sınır şartları yapılacak yüklemenin başarısı açısından önemlidir. Çekirdeğe bu çubukların geçtiği aks dışında iki farklı erişim noktası ile ulaşılabiliyorsa bu alan kiralanabilir sayılmaktadır. Çekirdeğinizin kullanılabilir kat alanından sayılabilmesi için bu alana en az iki adet erişim noktası veya kapıdan ulaşılabilmesi gerekir. Bu erişim noktası ise minimum 25 mm genişliğe ve 40 mm yüksekliğe sahip engelsiz bir açıklık olarak tariflenmektedir.

 • Merhaba, maketimizi lazer kesim kullanarak yapmayı planlıyoruz. Bu biraz maliyetli olduğu için bu maliyeti sponsor bir firma ile karşılamak istiyoruz. Sponsor firma ile anlaşabilir miyiz? (Çankaya Üniversitesi Grup 1)

  Lazer kesim ve sponsor firma ile anlaşmanız yarışma esaslarına uygun değildir.

 • Analiz yapıldığında binada çapraz bağlantılar kullanılmayıp maket yapımında çapraz elemanlar kullanılabilir mi? (Adıyaman Üniversitesi)

  Analizi ve maketi yapılan binaların özdeş (aynı) taşıyıcı sistemlere sahip olması gerekmektedir.

 • Yarışma finali nerede ve ne zaman düzenlenecek?

  Yarışmanın büyük finali 6, 7, 8 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

 • Bina yüksek katlı ve geniş bir alana sahip olacağından depremden dolayı titreşimleri binanın hepsine zarar vermemesi için bina maketinde dilatasyon derzi olacak şekilde binayı ayırma işlemi yapılabilir mi. Yapıldığı takdirde bitişik kolon veya perdeler oluşabilir. Bir sakıncası olur mu? (Adıyaman Üniversitesi)
  Teknik Şartname’de çerçeve elemanlarının azami en kesit boyutu 6 mm x 6mm, perde azami kalınlığı ise 3 mm olarak belirtilmiştir. Ayrıca, “plan görünümünde bir taşıyıcı perde duvarın kısa tarafının komşu taşıyıcı perde duvarın uzun tarafına bağlanması dışında taşıyıcı perde duvarlar birbirine temas etmeyecektir” şartı da bulunmaktadır. Bu hususlar bir arada değerlendirildiğinde söz konusu uygulamanın yapılması mümkün görülmemektedir.
 • Kiralanabilir kat alanı teknik şartnamede ''Kiraya verilebilir her kat alanı çevre kirişleriyle tanımlanan toplam plan alanı kullanılarak hesaplanır.'' ibaresiyle geçmekte. Bu tanıma göre bina merkezinde yer alan asansör ve merdiven alanları da kiralanabilir kat alanı içinde yer alır mı? (İTÜ)

  Çekirdeğinizin kullanılabilir kat alanından sayılabilmesi için bu alana en az iki adet erişim noktası veya kapıdan ulaşılabilmesi gerekir. Bu erişim noktası ise minimum 25 mm genişliğe ve 40 mm yüksekliğe sahip engelsiz bir açıklık olarak tariflenmektedir. Bu şartlar sağlanıyorsa sorunuzun cevabı evettir.

 • Bilgisayar modeliyle yaptığımız hesaplarda kullanmak üzere çatı plakasına yerleştirilecek ivmeölçerin ağırlığı kaç gram? Bu değer teknik şartnamede yer almamakta. Bu değeri bilmemiz kat ötelenmesi hesaplarken daha hassas sonuçlar almamız için gereklidir. (İTÜ)

  Yaklaşık olarak İvme ölçer sensörü (50 gr) + L sensör bağlantı levhası (100 gr)=150 gr’dır.

 • Yarışma sürecindeki önemli tarihler neler?

  Ön başvuru için son tarih: 16 Şubat 2018
  Bina model maketi teslimi için son tarih: 5 Mart 2018
  Büyük final: 6, 7, 8 Mayıs 2018

  Ödül töreni: 8 Mayıs 2018

 • Maketin alt temeline taşıyıcı sistemi monte edebilmek için oyuklar açılması bir sorun oluşturmuyor teknik şartnamede okuduğuma göre doğru mudur acaba? (Adıyaman Üniversitesi)
  Taban plakasında açılacak delik/oyuklar için derinlik kısıtlaması bulunmamaktadır.
 • Final günü sarsma makinesin de kullanılacak olan deprem hareketleri internet sitesinde henüz açıklanmadı. Deprem hareketlerinin ne zaman açıklanacağı ile ilgili bilgi alabilir miyiz? (Uluslararası Antalya Üniversitesi)
  Deprem hareketleri Bina Tasarım Yarışması web sitemizden yayınlanmıştır.
 • Bina marketinde konsol alanı ve kullanılacak çubukların boyutları hakkında bir sınırlama var mı? (Fırat Üniversitesi)
  Konsol alanı konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Çubuk en kesit boyutları 6 mm x 6 mm’den büyük olamaz.
 • Proje teklifinde sunduğumuz taşıyıcı sistemde perde kolon kullanmayacağımızı söylemiştik ancak yapının deprem dalgalarına dayanıklılığı, x y düzlemlerinde atalet momentlerini eşitlemek ve üst katlarda daha çok alanın kullanılabilmesi, asansör ve merdiven boşluklarında daha iyi bir tasarım yapabilmek için tasarımımız da perde kolonlar kullanabilir miyiz teknik şartname de bu değişiklik ile ilgili bir not göremedik ilgileriniz için teşekkür ederiz. (Selçuk Üniversitesi)

  Teknik Şartname'de bununla ilgili bir kısıtlama yok. Sadece ‘Ön Şartname’ de belirtilen; “Yarışma finaline kalmaya hak kazanılması durumunda, proje teklifinde hazırlanan tasarımda bildirilen kat adetleri en çok ±1 kat olarak revize edilebilir. Benzer olarak proje teklifinde verilen tasarım ölçüleri, en çok ±%20 değiştirilebilir.” bu kısıta uyulması gerekmektedir.

 • Merhaba, ben Damla Çebitürk, öncelikle böyle bir yarışma düzenlediğiniz ve biz mühendis adaylarına böyle bir ortam sunduğunuz için teşekkür ederiz. Biz Çankaya Üniversitesi'nden katılıyoruz. Yarışma hakkında aklımıza takılan bir kaç sorumuz var. İlki, bize sponsor olacak birilerini bulmamızda sakınca var mı? İkincisi ise 6mm×6mm olan balsa çıtalarını incelteyebilir miyiz? 6mm×3mm gibi. İlginiz için çok teşekkürler. İyi çalışmalar. (Çankaya Üniversitesi Grup 2)

  Yarışma hakkında olumlu düşünceniz ve bunu bizimle paylaştığınız için biz teşekkür ederiz. Sponsorluk sorunuzu bir başka mailde cevaplamıştık ancak buradan da tekrarlamak isteriz. Yarışma takımlarına sponsorluk konusu geçerli bir konu değildir. İkinci sorunuz ise Teknik Şartname'de belirtildiği üzere azami en kesit boyutları 6 mm x 6 mm olarak verilmiş. Bu durumda bu değerlerin altında kalmak şartıyla kesitin küçültülmesine izin verilmektedir.

 • Karadeniz Teknik Üniversitesi Takım danışmanıyım. Başvuru aşamasında takımlara 1 öğretim üyesinin danışmanlık yapabileceği yazıyordu. O nedenle ben tek danışman olarak katıldım. Ancak çoğu üniversite çift danışmanla katılmış hatta 3 danışmanı olan takımlar var. Aslında Dekanımız Sayın Prof. Dr. Metin HÜSEM' de yarışma ekibine danışmanlık yapmaktadır. O nedenle onun ismini de Danışman olarak yarışma ekibine eklerseniz çok memnun oluruz. (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

  Şartnamede belirtildiği üzere her takıma 1 danışman hoca eşlik etmektedir. Yarışma finaline kalan takımların 1 danışman hocaları bulunmaktadır. Maalesef ikinci bir danışman hoca eklemesi yapılamaz. Yarışma öğrenciler arasında gerçekleştirilmektedir.

 • Bu yarışmanın benzeri daha önce düzenlendi mi?

  Türkiye’de ilk kez DASK tarafından organize edilen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın bu yıl üçüncüsü düzenleniyor. Yarışma, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur.

 • Teknik şartnameye bakıldığında, plan ve aks boyutları değiştirilmemek şartıyla ön projemizde bulunan elemanların eksiltilmesiyle veya eleman ilavesiyle ilgili bir açıklama göremedik. İlgili konu kat adet değişikliği veya boyut değişikliği kısmına girmediğinden, teknik şartnameye bir aykırılık da göremedik. Yapı genelinde kolon eleman eksiltilmesinin ve planda geçiş katlarında döşeme düzleminde çapraz eleman ilavesinin tasarım ölçülerinin %20’sini aşması ile ilgili herhangi bir ceza puanına mahal vermemesini umut etmekteyiz. Bu nedenle sizlerin görüşünüzü almak istedik. (Kocaeli Üniversitesi)

  Binanın proje teklifinde verilen mimari ve kat özelliklerini koruması koşuluyla çerçeve sistem düzenlenmesinde değişiklik yapılabilir.

 • Toplam kira gelirini hesaplarken zemin katının bedeli de bu hesaplanan meblağa dahil midir? (Kocaeli Üniversitesi)

  Teknik Şartname’de belirtildiği üzere zemin kattan yukarı doğru kat alanları toplanır, yani zemin kat dahildir.

 • Bina model maketleri hazırlanırken göz önünde bulundurulması gereken Teknik Şartname ne zaman yayınlanacak?

  Teknik şartname ön proje eleme sonuçlarıyla birlikte 6 Mart Pazartesi günü Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması web sayfasından yayınlanacaktır.

 • Binadaki kolonların ebatları hepsi 6mm*6mm’lik balsa çıtaları vardır. Bu ebadın dışına çıkıp 12m*6mm bir kolon yapılabilir mi? (iki çıtayı birleştirme yaparak.)(Adıyaman Üniversitesi)
  Teknik şartnamenin 5.3. Yapısal Çerçeve Elemanları başlığına göre; dikdörtgen enkesitli elemanlar 6 mm × 6 mm olmalıdır.
 • Yarismaya hazirliklarimiz tum hiziyla devam ederken, kurallarla ilgili bir soru sormak istiyorum. Maketimizi insa edecegimiz Taban levhasinin kalinligini "13 mm" olarak secebilir miyiz? (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

  Teknik şartnamede belirtildiği üzere taban plakası minimum kalınlığı 12 mm olmalıdır.

 • Merhaba malzemeleri teslim aldık 1,5 mm’lik plakalardan oluşan perde kolonların uçlarına 6 mm’lik çubuklardan yapıştırarak kirişlerin daha rahat tutunmasını sağlayabilir miyiz? Sakıncası var mı? (Selçuk Üniversitesi)
  Teknik şartnamede yer alan 5.4.b maddesi söz konusu durumun sınırlarını belirtmektedir. Bahsetmiş olduğunuz durum için bir kısıt yoktur. İlgili madde: “Yapısal çerçeve elemanlarının uçları taşıyıcı perde duvarlara tespit edilebilir. Ancak bu elemanlar moment aktaran türdeki bağlantılarla aynı şartları yerine getirmelidir. Bunun tek istisnası tam düşey kolonların, taşıyıcı perde duvarların kısa kenarına boylu boyunca tespit edilebilmesidir.
 • Teknik şartnamede anlamadığımız bir nokta var. Bizim 3 Mayıs'da göndermemiz gereken performans tahminlerinde tek istenilen 3 mod deprem için çatı yer değiştirmesi ve ivme değerleri değil mi? Çünkü bölüm 6.7 de depremden dolayı olacak mali kayıp için hesaplamalar var. Deprem maliyet hesaplaması da yapacak mıyız yoksa sadece ilk dediğim değerler yeterli olacak mı? (İYTE)

  Deprem maliyeti hesaplaması yapmanız beklenmiyor. Söz konusu hesabı Teknik Danışma Kurulu modelinizin yarışma performansına bağlı olarak yapacaktır.

 • Acil bir sorumuz olacaktı. Taban plakası 12mm kontraplak şartını sağlamak için aynı malzemeden yapılmış 4 mm lik 3 adet kontraplağı yapıştırarak kullanabilir miyiz sakıncası var mıdır? (Selçuk Üniversitesi)

  Preslenerek uygun bir şekilde hazırlarlarsa sakıncası yoktur.

 • Yarışmaya üniversiteden katılacak takım sayısında bir sınırlama bulunuyor mu?

  Aynı üniversiteden birden fazla takım yarışmaya başvurabilir.

 • Üçüncü deprem hareketinin denenmesi esnasında çatı plağı modelinde üzerinde olacak mı?(Uluslararası Antalya Üniversitesi)

  Üçüncü deprem hareketi uygulandığı esnada çatı plağı maket üzerinde duruyor olacaktır. Sadece zarar görmemesi açısından ivmeölçer çatı plağı üzerinden alınacak ve ölçüm yapılmayacaktır.

 • Teknik Şartname ve Proje Ön Şartnamesi arasındaki fark nedir?

  Proje Ön Şartnamesi yarışmaya başvuru ve ön proje hazırlığı sürecinde takımlar için gerekli detayları içeren bir bilgi dosyası niteliğindedir.

  Teknik Şartname ise bina model maketlerinin yapım aşamasına geçildiğinde takımların ihtiyaç duyacağı kapsamlı teknik bilgileri içermektedir. Takımların bina model maketleri yarışma finalinde Teknik Şartname’ye uygunluğuna göre puanlandırılacaktır.

   

 • Ön şartnamede ''proje teklifinde verilen tasarım ölçüleri, en çok ± %20 değiştirilebilir” açıklaması var, bu ölçüleri neye göre belirleyebiliriz? Ayrıca birleşim detayı tasarlamak istediğimiz yapının mimarisi için yapı elemanlarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

  Binaya ait modelde en büyük kat alanı 400mmx400mm; en küçük kat alanı ise 150mmx150mm olmalıdır. Ayrıca binanın 1. katı 100mm; diğer katları ise 50mm kat yüksekliğine sahip olacak şekilde düzenlenmelidir.

 • Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması nedir?

  Üniversitelerin inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü öğrencilerinden oluşan takımların depreme dayanıklı bina model maketlerinin teknik, ekonomik ve estetik performanslarına göre değerlendirileceği yarışmadır.

 • Malzemeleri daha hassas kesim icin lazer kesim yaptirmak istiyoruz bu konuda herhangi bir yaptırımınız var mı? (Atatürk Üniversitesi)

  Yarışma malzemeleri için lazer kesim yaptırmayınız. Teknik Danışma Kurulumuz izin vermemektedir.

 • Sayın Yetkili, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi takımı olarak taban ve çatı plakları dahil ağırlık sınırı olan 2.5 kg bu plakların araştırılması durumlarından sonra (kalınlıkların 8 ve 12 olmaları da düşünülürse ) bizlere yetersiz gelmektedir. genel ağırlığın azami surette 3 kg olmasını sizlerden talep etmekteyiz. (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi)

  2,5 kg ağırlık limitinin değişmesi söz konusu değildir. Ağırlık sınırı olan 2.5 kg doğrultusunda çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

 • Kolonları tek parça halinde hiçbir kesim yapmadan yukarı çıkmak sorun yaratır mı? Teknik şartnamede bununla ilgili bir sınırlama yok. (İTÜ)

  Belirtmiş olduğunuz gibi şartnamede bununla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.

 • Taban plakasını bize gönderilen balsa levhaları üst üste yapıştırarak elde etmekte bir sakınca var mıdır? Teknik şartnamede ''Binayı sarsma masasına tespit etmek için 500 mm × 500 mm boyutlarında kare biçiminde tek parça kontrplaktan yapılmış bir taban plakası kullanılacaktır.'' ibaresi bulunmaktadır. Burada yer alan tek parça kontrplak ifadesini açabilir misiniz? Dışarıdan temin edeceğimiz plakalar üst üste preslenmiş katmanlardan oluşmakta bu durum yarışma için sorun teşkil eder mi? (İTÜ)

  Teknik Şartname’de yer alan tek parça kontrplaktan kasıt, yatay düzlemde tek parça olan 500mmx500mm boyutlarında bir plakadır. Katmanlardan oluşması ve preslenerek elde edilmiş olması bir sorun teşkil etmez.

 • Perde ve kiriş birleşimleri ekte verildiği şekilde yapılabilir mi? Yapılamazsa nasıl yapılmalıdır? (Dokuz Eylül Üniversitesi)

  Teknik Şartname Şekil A8'de verildiği üzere çubuk uçlarında (ve perde duvar, çubuk eleman birleşimlerinde) mekanik bağlantılara yani çentikli ve geçmeli birleşimlere izin verilmemektedir. Ayrıca, 5.4.b. maddesinde perde duvar-çubuk eleman birleşimi için “Yapısal çerçeve elemanlarının uçları taşıyıcı perde duvarlara tespit edilebilir. Ancak bu elemanlar moment aktaran türdeki bağlantılarla aynı şartları yerine getirmelidir.” denilmektedir.

 • Perdelerin 0.3 mm lik kısmına dik gelen kirişlerimiz 0.6x0.6 lık bunların 0.3 lük kısma yapışması bizim için sıkıntılı. Başlıklı perde yapabilir miyiz? Kirişi perde boyunca uzatabilir miyiz? (Şeyh Edebali Üniversitesi)
  Maketlerden, gerçekte uygulanabilir bir tasarım beklenmekte olduğundan, perdenin uzun kenarı boyunca kirişin perde iç veya dış yüzünden devam etmesi uygun değildir. Perdenin kısa kenarı ile kirişin birleştirilmesi tercih edilmelidir. Ayrıca Teknik Şartname'de yer alan ilgili madde şu şekilde ifade etmektedir;

  5.4.b. Taşıyıcı perde duvarlarda aranan şartlar

  ... Yapısal çerçeve elemanlarının uçları taşıyıcı perde duvarlara tespit edilebilir. Ancak bu elemanlar moment aktaran türdeki bağlantılarla aynı şartları yerine getirmelidir. Bunun tek istisnası tam düşey kolonların, taşıyıcı perde duvarların kısa kenarına boylu boyunca tespit edilebilmesidir.
 • Yarışmayı kim düzenliyor?

  Yarışmayı 2000 yılında kurulan, zorunlu deprem sigortası sisteminin yürütülmesinden sorumlu Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) düzenliyor.

 • Maksimum kiralanabilir kat alanı kaç cm² dir?

  Maksimum kiralanabilir kat alanı 40,000 cm² olarak belirlenmiştir.

 • Yarışmaya hangi üniversitelerden öğrenciler başvurabilir?

  Yarışma, inşaat mühendisliği bölümü bulunan tüm üniversitelerden takımlara açıktır. Üniversitelerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 • Bina maketi malzemeleri nasıl temin edilecek?

  Projesi ön elemeden geçen bütün takımların model maketleri için gerekli olacak materyalleri DASK temin edecek. Her pakette aşağıdaki malzemeler bulunacak.

  •    Balsa çıtalar (250 adet 1.000 mm uzunluğunda, 6mmx6mm kare çıta)
  •    Balsa levhalar (35 adet 1.000 mm uzunluğunda, 100 mm genişliğinde ve 3mm kalınlığında levha)
  •    Yapıştırıcı
  •    Yeşil kesim matı
  •    Çatı plakası

  Ek malzeme ihtiyacı olanlar istek üzerine ilgili ürünlerin alındığı mağazaya yönlendirilecektir.

 • Taban levhası için şartnamede kontrplak kullanılması gerektiğini biliyoruz. Ancak kontrplak yerine mdf kullanılsa sorun olur mu?

  Taban levhası olarak Teknik Şartname dışı bir malzemeye izin verilmemektedir.

 • Taban plakası için yoğunluğu 320 kg/m3 süper hafif pasific ring batai kontrplak bulduk. Fakat bu kontrplağın kalınlığı 10 mm dir. Teknik şartname 5.8.B de yer alan kurala göre 2 mm nin oluşturacağı ağırlık farkını teknik kurulun sonradan bina maket ağırlığına eklemesini kabul ediyoruz. Ancak 2 mm’lik kalınlık kayıbı için 5.8.C de yer alan kurala göre bu işlem için tıraşlama cezası uygulanacak mı?(Kocaeli Üniversitesi)

  Bu durumda sadece 5.8.B maddesi gereği kontrplak kalınlığı sebebiyle ceza almanız söz konusu olacaktır ki kendiniz de bunu kabul ettiğinizi belirtmişsiniz. 5.8.C maddesi uyarınca ceza almanız kolon/perde oturmalarına izin verilen oyuk/çentiklerin dışında bir tıraşlama yaptığınızda söz konusu olmaktadır.

 • Projeyi modelleme kısmını bitirdik fakat cati ve taban plakasi bulmakta cok sıkıntı yaşıyoruz. Cunku bugun baya bir yer gezdik fakat 12mm lik kontroplak bulunmaz diyorlar ve bulamadik . İnternetten e hirdavat diye bir siteden baktik aslinda baya var orda ama agirligini arayip sordugumda 2.3 kilo civari oldugunu soylediler. Ne yapmamiz gerekiyor? Yardimci olur musunuz?( İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

  Geçmiş yıllardaki yarışmalarımızdan tecrübemiz daha hafif kontrplak bulabilirsiniz.

 • Maliyet hesabında normal bir bina maliyeti hesabı yapar isek uygun olur mu) (Örn: pvc, lamine parke, mermer, sıva, tesisat ücretleri kullanımı binanın gerçek boyutundan yola çıkarak 29 katlı her kat arası 4m olacak gibi) Yani teknik şartnamede yapılan hesap dışında, normal bir hakediş hazırlanıp fiyat analizi yapabilir miyiz? (Adıyaman Üniversitesi)

  Sorunuzu doğru anladıysak Teknik Şartname’de belirtilenin dışında fiyat analizi yapılması gerekmemektedir. Şartnamede belirtilen hesabın yapılmasını takiben bahsettiğiniz hesabın yapılma tercihi size aittir.

 • Maketi yaparken kolonları her katta kesmemiz gerekiyor mu, yoksa 1 metrelik kolonlar halinde yerleştirebilir miyiz?

  Şartnamede bununla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

 • Yarışmaya kimler katılabilir?

  Takımın çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümlerinden lisans öğrencilerinin oluşturması şartıyla mimarlık bölümlerinden öğrenciler de katılabilir. Yarışmaya katılan takımlardaki öğrenciler aynı üniversiteden olmalıdır. Takımlara üniversiteden bir üyesi danışmanlık verebilir.

Aradığınız soruyu bulamadıysanız aşağıdaki formu doldurarak sorunuzu bize iletin!